V prosinci tohoto roku končí po 26 měsících projekt SHIFT-X, jehož hlavním tématem je vhodné využití kulturního a průmyslového dědictví k rozvoji regionu. Projekt přinesl nemálo zajímavých výstupů a aktivit.
Jedním z 8 partnerů z evropských států (DE, AU, PL, CZ, BE) tohoto mezinárodního projektu a jediným českým partnerem je Mikroregion Sokolov-východ (dobrovolný svazek 14 obcí, pozn. autora). Projekt byl financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj, v rámci programu Central Europe, který financuje tzv. „měkké projekty“, tedy projekty neinvestičního charakteru zaměřené především na výměnu zkušeností mezi partnery.
Jako největší přínos celého projektu vnímáme výměnu zkušeností a přebírání dobré praxe v přístupu a řešení určitých nadregionálních společných témat mezi projektovými partnery (např. budování turistických tematických stezek, podpora místních řemeslníků tvorbou regionální značky, zvýšení zájmu obyvatel o průmyslový region, využití průmyslového charakteru regionu jako potenciálu - nikoliv nevýhody, rozvoj síťování a spolupráce institucí aktivních v cestovním ruchu, atd.). Proč se tedy nepoučit z přístupu, který je již odzkoušený a evidentně funkční v jiném evropském regionu a nepřevzít ho sem k nám, na Sokolovsko? Není to samozřejmě vždy jednoduché, předpokladem je vhodně transformovat vybraný přístup na místní podmínky, které jsou často diametrálně odlišné od ostatních partnerů. Velké rozdíly jsou především v mentalitě lidí, ovlivněné historicko-společenským vývojem, ale i v nastavení právních a institucionálních podmínek na národní i krajské úrovni.
Inspirativní bylo i nastavení způsobu spolupráce mezi partnery, což je vždy v případě takovýchto velkých mezinárodních projektů tak trochu výzvou. Zajímavým přístupem v řešení projektových otázek bylo vytvoření dvou úrovní pracovních skupin – regionálních a nadregionálních a dvou skupin partnerů tzv. „good practice regions“, tedy „regiony předávající dobrou praxi“ a tzv. „receiving regions“, čili „regiony přebírající praxi“. Během setkání nadregionálních skupin tvořených zástupci partnerů projektu jsme se mohli seznámit s řešením dané problematiky v jiných evropských regionech a převzít tak jejich zkušenosti, které jsme pak prezentovali během setkání regionálních pracovních skupin zde u nás. Tyto regionální skupiny byly tvořeny různými zainteresovanými subjekty z našeho regionu a během jejich setkání jsme řešili a diskutovali osvojení nabytých zkušeností a jejich promítnutí do konkrétních aktivit.
Velkou výhodou mnoha partnerů bylo, že měli jasně stanovenou koncepci rozvoje regionu prostřednictvím využití svého průmyslového dědictví a současného průmyslu. V tomto ohledu máme stále co dohánět, máme však velmi výhodnou startovací pozici, jelikož Sokolovsko má v tomto směru co nabídnout – bohatou průmyslovou historii vč. různých reliktů a památek (továrny, doly, šachty, pivovary, infrastruktura), zároveň ale i průmyslovou současnost (v podobě aktivní těžby a nemálo průmyslových podniků, které v regionu působí). I z tohoto na první pohled nezajímavého a pro mnohé spíše odpudivého regionálního „aktiva“ lze udělat vyhledávanou přednost. Sokolovsko má na rozdíl od jiných průmyslových regionů tu výhodu, že se zde nachází i krásná příroda. Právě tyto dva kontrasty na takto malém území vytváří unikátní charakter tohoto regionu. Všichni partneři se zároveň shodují, že rozvoj aktivit spojených s podporou průmyslového dědictví je „během na dlouhou trať“. Důležitým předpokladem pro úspěšný rozvoj těchto aktivit je jejich dlouhodobá finanční a tematická udržitelnost, ale i prvotní postoj – vnímat problémy jako potenciály a být otevřený k různým přístupům řešení.
Jedním z hodně diskutovaných témat projektu bylo i zvýšení pocitu sounáležitosti obyvatel pomocí oživení a podpory regionálních tradic a vytváření tradic nových. Velká část výstupů a aktivit projektu byla proto směřována na propagaci regionálních produktů (řemeslné a průmyslové výrobky, turistické cíle vč. společenských akcí a služeb).
Níže uvádíme pouze základní přehled aktivit a výstupů, které byly v rámci projektu realizovány:
Výstupy projektu budou do ledna 2015 prezentovány na webových stránkách mikroregionu (www.sokolov-vychod.cz). Výstupy ostatních partnerů, včetně výstupy od akademických partnerů (univerzity Freiberg a Graz) budou v anglickém jazyce dostupné na webových stránkách projektu (www.shiftx.eu). Na začátek prosince chystáme závěrečný workshop k projektu, kde budeme vzniklé výstupy prezentovat širší veřejnosti. Bližší informace ke konání workshopu budou uvedené na výše zmíněném webu mikroregionu.
Lázeňská 114
357 41 Královské Poříčí
IČO: 70948755
Názory vyjádřené v tomto dokumentu jsou názory Mikroregionu Sokolov-východ a v žádném případě nemohou být chápány jako oficiální názory Evropské unie.
Mikroregion Sokolov-východ využívá podporu činnosti manažerů mikroregionů Karlovarského kraje (POV, 4. dotační titul).